میبد دریک نگاه

    آنگاه که در قسمت مرکزی ایران از کویرسیاهبه سمت دامنه های شیرکوه به پیش می رویم در مدار(54210 طول جغرافیایی و 321445 عرض جغرافیایی) و درارتفاع 1334 متری از سطح دریا، در دل کویر شهری قدیمی و فرهنگی خودنمائی می کند.شهری با قدمت هزاران سال، شهری که خاستگاه فقیهان واندیشمندانی چون ابوالفضل رشیدالدین میبدی (نویسنده تفسیر کبیر کشف الاسرار وعده الابرار) و قاضی میرحسین میبدی و شیخ عبدالکریم حائری بوده است. اغلب مورخان براین عقیده اند که این شهر در هزاره اول پیش از میلاد بنا نهاده شده است وبه دلیل ویژگیهای آب و خاک و عبور راههای معتبر از جمله شاهراه ری به کرمان ونیز موقعیت خوب دفاعی بر اهمیت آن افزوده گردیده و در زمان ساسانیان گسترش چشمگیری یافت و خندق و باروی بزرگتری بر گرد شهر کشیده شد با چهار دروازه در چهارسوی آن ، پس از فروپاشی ساسانیان و گسترس اسلام مسجد جامع آن بنا نهاده شد و این شهر دردوران تیموریان دستخوش انتقام و ویرانگری گردید و از آن پس ستاره اقبالش به افول گرایید شهر میبد در فاصله 50 کیلومتری یزد در مسیر یزد – نائین در قسمت شمال غرب استان قرار دارد میبد از نظر جمعیت دومین شهر و از نظر وسعت کوچکترین شهر استان می باشد . مساحت شهر 38 کیلومتر مربع و مساحت کل شهرستان 1271 کیلومتر مربع می باشد ، دارای آب و هوای گرم و خشک بوده و ارتفاع از سطح دریا 1234 متر می باشد. شهر میبد زادگاه بزرگانی چون ابوالفضل خواجه رشید الدین میبدی صاحب کتاب تفسیر کشف الاسرار وعده الابرار و آیت ا... حائری مهرجردی موسس حوزه علمیه قم و استاد امام راحل ، آیت ا... شیخ علی حائری بارجین ، قاضی میر حسین و... بوده از جمله مراکز دانشگاهی این شهر دانشکده علوم قرآنی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشکده فنی ، دانشکده الهیات و دانشکده علمی و کاربردی با جمعیت دانشجوی بیش از 10000 نفر می باشدرجنوب این شهر،شهرک صنعتی میبد (جهان آباد) قرار دارد که هم اکنون با 244 شرکت تولیدی فعال و 130 شرکت جهت احداث کارخانه موافقت اصولی اخذ نموده اند. هنرمندان خوش ذوق و سلیقه این خطه سالهاست که درصنایع دستی و ظروف سفالین نقش حیات و هویت ایرانی رارسم می کنند و زیلوبافان این شهر با تار و پود وجودشان هرگز اجازه نداده اند که این هنرایرانیبه فراموشی سپرده شود.

 از مناطق دیدنی و گردشگری شهرستان میبد نارین قلعه ، یخچال خشتی و آب انبار کلار ، رباط شاه عباسی مجموعه بافت قدیم و خانه سالار ، برج کبوتر خان ، قلعه بارجین و از صنایع دستی مهم شهر زیلو ،سفال ، سرامیک را  می توان ذکر نمود.

 اماکن تاریخی شهر

مساجد:  مسجد جامع میبد (قرن اول اسلامی) مسجد جامع فیروزآباد (قرن هشتم) مسجد جامع بفروئیه
 

(قرن هشتم) و مسجد زیرگ بیدا (معماری بوکنی).

 قلعه ها :‌کهندژ (نارین قلعه) و قلعه های مهرجرد ، بارچین ، رکن آباد ومحمدآباد .

 زیارتگاهها:خدیجه خاتون (پنج شنبه بازار) ، میرشمس الحق، شیخ محمد (خانقاه)، عارف (بدرآباد) ، سید صدرالدین قنبر، پیر چراغ و پیرو بفرو.

 برج و باروهای شهر قدیم:حصارها، برجها، خندقهاو دروازه های شهر قدیم از دوره ساسانی تابعه . این آثار از حدود نارین قلعه‌تا مجموعه تاریخی رباط و از آنجا به سمت شمال قابل مشاهده است .مجموعه تاریخی رباط شامل:کاروانسرا ، چاپارخانه ، یخچال و آب انبار کلار و قطعه ای از راه باستانی.

 مراکز مذهبی زرتشتیان شامل:آتشکده حسن آباد ، مزرعه کلانتر، پیرخرمن و دخمه شورک.سایر آثار شامل حسینیه ها، آب انبار، آسیابها و کاریزها درگوشه و کنار شهر .ایستگاه پرندگان مهاجر معروف به باتلاق گاوخونی (فاصله از راه ندوشن 120 کیلومتر).

 محورتاریخی فرهنگی:مجموعه رباط به طرف دروازه کثنوا، مسجد جامع، نارین قلعه، زورخانه پوریای ولی و بازگشت به طرف مجموعه کارگاههای صنایع دستی بومی شامل:مجتمع کارگاههای سفال ، سرامیک سازی ، کارگاههایزیلوبافی ، موتابی ، خراطی ، سبدبافی و...

 

 
37333030 پاسخگويي روابط عمومي شركت مخابرات استان يزد


نظرسنجی
نظر شما در خصوص نحوه واگذاری اینترنت پرسرعت مخابرات ایران منطقه یزد چیست؟